Trudności dotyczące realizacji zadań
Rok 2022 to rok inny od poprzednich. Przedsiębiorcy w niepewny czas poepidemiczny – co już może generować potencjalne problemy – weszli ze znacząco rosnącymi kosztami działalności. Do czynników generujących wysokie koszty, poza zakłóconymi łańcuchami dostaw, dołączył brak niektórych surowców spowodowany atakiem Rosji na Ukrainę oraz inflacja. To powoduje, że wiele podmiotów gospodarczych mierzy się z zagrożeniem dla płynności finansowej. W szczególności dotyczy to branży budowlanej.
Również wykonawca zadania pn.: „Remont dróg powiatowych nr 1076K, 2188K oraz 2292K w miejscowości Krzeszowice (ul. Daszyńskiego, Rondo Jana Pawła II, ul. Ogrodowa oraz ul. Grunwaldzka)” zgłosił trudności dotyczące jego realizacji. Trudności te są analogiczne do tych, które dotykają całą branżę budowlaną.
W trybie pilnym szeregiem spotkań podjęto próbę polubownego rozwiązania zgłoszonych problemów, co, jak wierzymy, skutkować będzie wznowieniem prac budowlanych przez Wykonawcę oraz zakończeniem realizacji prac do końca 2022 roku. Polubowne rozwiązanie zaistniałych problemów leży w interesie wszystkich stron zawartej umowy: Wykonawcy zależy na utrzymaniu płynności finansowej i utrzymaniu się na rynku, a Zamawiającemu na utrzymaniu ustalonych stawek i możliwie niewielkich korektach terminów. Rozmowy nadal trwają.
Analogiczne problemy dotykają również inne zadania inwestycyjne, których kontrakty zostały zawarte w latach poprzednich. Dotyczy to, m.in., zadania pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2125K w m. Krzeszowice i Miękinia”. Wkrótce poinformujemy Państwa o aktualnej sytuacji i efektach rozmów.