Bezpiecznie na promie
W ciągu dróg powiatowych znajdują się dwie przeprawy promowe. Pierwsza łączy miejscowości Jeziorzany i Kopankę, a druga Czernichów i Brzeźnicę (powiat wadowicki).
Ruchem na promie kieruje osoba obsługująca prom. Wjazd na prom jest dozwolony tylko po otrzymaniu odpowiedniego polecenia od przewoźnika wyrażonego ruchem ręki. Na wjazd na prom oczekujemy przy znaku B-32 – kierowca pozostaje w pojeździe natomiast pasażerowie są proszeni o opuszczenie pojazdu. Kierowca wjeżdża pojazdem sam (bez pasażerów), którzy wchodzą na prom pieszo. Samochód należy zaparkować w sposób zapewniający stateczność promu: na środku – gdy jest przewożony jeden pojazd, lub skrajnie – gdy są przewożone dwa pojazdy. W samochodzie należy zaciągnąć bezwzględnie hamulec ręczny! Kierowca musi opuścić pojazd.
Pasażerowie, piesi oraz kierowca pojazdu zajmują miejsce przeznaczone dla nich przy burtach promu. W sytuacjach zagrożenia należy nałożyć i zapiąć kamizelki ratownicze znajdujące się na wyposażeniu jednostki. Ewakuacja z promu odbywa się poprzez skorzystanie z łodzi doczepionej do promu. Opuszczanie promu jest możliwe po otrzymaniu zgody przewoźnika.
Nad prawidłowością funkcjonowania promów i bezpieczeństwem ich eksploatacji czuwa Urząd Żeglugi Śródlądowej. Promy są przeglądane co 2,5 roku przez inspektora Polskiego Rejestru Statków, a co 5 lat przeprowadzane są generalne remonty pływaków promów.
Promy nie kursują: przy niskiej lub wysokiej wodzie, przy spływie kry lub śryżu (lód prądowy), przy mgle lub silnym wietrze. Informacje o wstrzymaniu kursowania promów umieszczane są na stronie ZDPK w zakładce „utrudnienia w ruchu”.
Przeprawy promowe dla osób zamieszkujących poza naszym powiatem stanowią atrakcję turystyczną.