`
Projekty Unijne Biuletyn Informacji Publicznej Epuap Projekty PL Facebook Twitter

Zasady ruchu drogowego w sąsiedztwie przejść dla pieszych

Przejścia dla pieszych wyznaczane są w miejscach o odpowiedniej widoczności zarówno w dzień, jak i w nocy (istniejące oświetlenie uliczne). Pieszy oraz kierujący muszą mieć odpowiedni czas na wzajemne zobaczenie się i w zależności od sytuacji udzielenie sobie pierwszeństwa. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Z drugiej jednak strony pieszemu nie wolno wchodzić na jezdnię tuż przed nadjeżdżających pojazd.
Przejścia dla pieszych Zarząd Dróg najczęściej lokalizuje w obszarze zabudowanym przy skrzyżowaniu dróg, nigdy natomiast za wzniesieniami lub zakrętami (drzewami, budynkami itp.). Przejścia łączą ciągi piesze (chodniki) – nie ma możliwości wyznaczenia przejścia z chodnika na pobocze drogi, gdyż wówczas pieszy nie miałby zapewnionego odpowiedniego bezpiecznego miejsca poza jezdnią na oczekiwanie i obserwowanie ruchu pojazdów. Na drodze pieszy jest „gościem” i powinien przebywać na jezdni jak najkrócej.
Na przejściu dla pieszych oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie zabronione jest zarówno wyprzedzanie jak i parkowanie pojazdów w odległości bliższej niż 10 m przed i za tym przejściem. Ponadto istniejące przejście obliguje pieszych do korzystania z niego – przechodzenie w innym miejscu jest bowiem wykroczeniem.

Data publikacji:
Kategoria: Wiadomości