Umieszczanie plakatów wyborczych

W maju 2025 r. Polacy będą wybierali prezydenta. Trwa kampania wyborcza, której jednym
z elementów jest umieszczanie przez komitety wyborcze plakatów poszczególnych kandydatów. Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego (ZDPK) przypomina, że znaki drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego nie są właściwym miejscem do umieszczania plakatów, ponieważ mogłyby one ograniczać widoczność, rozpraszać uwagę kierowców i powodować zagrożenia w ruchu. Niewłaściwym miejscem są też skrzyżowania, bariery mostów i wiaduktów.
W trosce o bezpieczeństwo ruchu Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego nie wyraża zgody na umieszczanie jakichkolwiek plakatów, także wyborczych, na istniejących znakach i urządzeniach bezpieczeństwa drogowego, zgodnie z obowiązującym Kodeksem wyborczym
Art. 110. [Umieszczanie oraz usuwanie plakatów i haseł wyborczych]
§ 1. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych
i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
§ 2. Przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe. Przepis art. 109 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.
§ 4. (utracił moc).
§ 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty
i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.