`
Projekty Unijne Biuletyn Informacji Publicznej Epuap Projekty PL Facebook Twitter

Rowerem po chodniku?

Docierają do nas sygnały, że chodniki wybudowane w ciągach dróg powiatowych są chętnie wykorzystywane przez rowerzystów, którzy czują się tam bezpieczniej, niż na drodze. W trosce o bezpieczeństwo ruchu pragniemy przypomnieć, że zasadniczo, nie wolno jeździć po chodniku rowerem (art. 33 Prawa o Ruchu Drogowym). Istnieją jednak od tej zasady trzy wyjątki, o których warto wiedzieć.
• Rowerzysta ma prawo jechać chodnikiem podczas złej pogody (ulewa, silny wiatr, gęsta mgła, śnieg, gołoledź), pamiętając, że na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo.
• Może jechać rowerem po chodniku osoba, której towarzyszy poruszające sie na rowerze dziecko w wieku do lat dziesięciu.
• Są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, dozwolona prędkość pojazdów na drodze przekracza w terenie zabudowanym 50km/h, brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub przeznaczonego dla nich pasa ruchu.

Z powyższych informacji wynika, że – dla przykładu – jazda rowerem po chodniku przy drodze powiatowej 2183k we wsi Zagacie możliwa jest tylko w przypadku pierwszej i drugiej z wymienionych okoliczności. Natomiast aby rowerzyści mogli tym szerokim chodnikiem jeździć bez ograniczeń, konieczna jest zmiana organizacji ruchu, polegająca na zwiększeniu obowiązującego obecnie ograniczenia szybkości pojazdów poruszających się drogą.
A zatem, zainteresowani mieszkańcy tych okolic oraz władze samorządowe powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dla bezpieczeństwa uczestników ruchu lepszym rozwiązaniem będzie podwyższenie dozwolonej prędkości pojazdów, a tym samym dopuszczenie do jazdy rowerem po chodniku, czy też pozostawienie dotychczasowego ograniczenia prędkości (50km/h w terenie zabudowanym), co w efekcie swobodną jazdę rowerem po chodniku wyklucza.

Data publikacji:
Kategoria: Warto wiedzieć